Profilaktyka próchnicy u dziecka

Lakowanie - to zabieg profilaktyczny, całkowicie bezbolesny. Zabezpiecza zęby trzonowe i przedtrzonowe u dzieci przed rozwojem próchnicy. Polega na wypełnieniu materiałem kompozytowym (lakiem) szczelin i zagłębień powierzchni zębów żujących tak, aby ochronić je przed zaleganiem resztek pokarmowych oraz bakterii.

4 (49 kB)
Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat tj. w momencie ukazania się szóstki czyli pierwszego zęba trzonowego. Warto pamiętać, że szóstki pojawiają się jako pierwsze i nie poprzedza ich wypadnięcie żadnego zęba mlecznego.

Lakierowanie polega na zabezpieczeniu zębów preparatem fluorowym ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby próchnicowej zarówno u dzieci jaki i dorosłych. Związki fluoru działają bezpośrednio na powierzchnię szkliwa, dzięki czemu staje się ono mniej podatne na próchnicę. Im więcej związków fluoru zostanie wbudowane w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

zabek2 (159 kB)
Impregnacja (lapisowanie)- zabieg ten ma na celu ograniczyć rozwój próchnicy w zębach mlecznych. Stosuje się u bardzo małych dzieci lub tych, u których współpraca jest utrudniona. Polega na wcieraniu w tkanki zęba ”azotanu srebra” o silnych właściwościach bakteriobójczych. Skutkiem ubocznym lapisowania jest charakterystyczny ciemny odcień miejsca objętego próchnicą. Pamiętajmy jednak, że zdrowe zęby mleczne są gwarancją zdrowia zębów stałych i dlatego warto je lapisować, aby nie dopuścić do ich zniszczenia i konieczności usunięcia. Lapisowanie jest tylko czasowym rozwiązaniem. Po pewnym czasie, gdy dziecko przyzwyczai się do wizyt stomatologicznych, w zębach objętych lapisowaniem zakładamy wypełnienie.

zabek3 (35 kB)