JAK ZADBAC O ZDROWY UŚMICH DZIECKA?

Według danych epidemiologicznych w 2009 roku 58% polskich trzylatków, a w 2012 roku 85% sześciolatków dotknęła próchnica zębów. Niestety przyczyną takiej sytuacji są niewiedza oraz zaniedbania, których dopuszczają się rodzice bagatelizujący codzienną higienę jamy ustnej swoich dzieci. Bakterie, które tworzą próchnicę posiadają zdolność przyczerniania się do wszystkich powierzchni zębów. Sprzymierzeńcem próchnicy jest cukier. Każde spożycie cukrów powoduje spadek pH w jamie ustnej. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy rodzice powinni zacząć dbać o zęby swoich pociech jak najwcześniej się da.

Dbanie o zęby i dietę w ciąży- w tym okresie kobiety powinny sumiennie dbac o zęby, ponieważ nieleczona próchnica oraz zły stan higieny jamy ustnej przyszłej mamy, stwarza ryzyko rozwoju zakażenie, które może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych.

4 (49 kB)
Odpowiednia dieta ciężarnej kobiety wpływa na zawiązki zębów, które kształtują się w okresie płodowym. Mineralizacja zębów zależy od prawidłowego odżywiania się kobiety ciężarnej. Dieta powinna być urozmaicona i zawierać sole mineralne oraz witaminy.

Higiena jamy ustnej niemowlaka - Buzię malucha, jeszcze bez ząbków, można oczyścić z resztek pokarmu czystym lub jałowym kawałkiem gazy albo tetry nawiniętej na wskazujący palec i zwilżonej przegotowaną wodą. Czynność tę powinnaś wykonywać regularnie przed położeniem malucha do wieczornego snu.

Dbaj o zęby mleczne: Zęby mleczne umożliwiają prawidłowe odżywianie dziecka, zapewniają estetyczny wygląd jego twarzy i dobre samopoczucie oraz wpływają na prawidłowy rozwój mowy. Są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe i próchnica u małych dzieci postępuje bardzo szybko.

4 (49 kB) Nieleczona prowadzi do ropnych powikłań, bólu, konieczności zażywania przez dziecko antybiotyków, przedwczesnego usuwania zębów, problemów ze zgryzem, a nawet do poważnych zaburzeń. Podstawową metodą zapobiegania próchnicy u dzieci jest higiena jamy ustnej, a w szczególności szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, najlepiej pastą z fluorem. W pierwszych latach życia dziecka kształtują się jego nawyki higieniczne i wyrabia umiejętność szczotkowania zębów. Im wcześniej nauczymy dziecko właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości.
RODZICE ZAPAMIĘTAJCIE: Nieprawdą jest że o zęby mleczne nie trzeba dbać i tak wypadną.

Pierwszy ząb pierwsza wizyta u dentysty. Wczesne odwiedzenie dentysty - tzw. wizyta adaptacyjna pomagają dziecku przyzwyczaić się do otoczenia, personelu, dźwięków gabinetu stomatologicznego. Stomatolog może rozpocząć współpracę z rodzicami i ustalić strategie postępowania w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

4 (49 kB)
Wczesne odwiedzenie dentysty - tzw. wizyta adaptacyjna pomagają dziecku przyzwyczaić się do otoczenia, personelu, dźwięków gabinetu stomatologicznego. Stomatolog może rozpocząć współpracę z rodzicami i ustalić strategie postępowania w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

Uczymy dziecko dobrych nawyków. Wyrabianie dobrych nawyków higienicznych i żywieniowych powinno odbywać się od pierwszych lat dziecka. Rodzice powinni pamiętać że ze względu na ograniczenia manualne dziecka powinni mu zapewnić pomoc przy myciu zębów do ukończenia ósmego roku życia. U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych, dwa razy dziennie z użyciem pasty zawierającej fluor. Cukier powinien być spożywany z głównym posiłkiem, na koniec którego podajemy dziecku jedzenie obojętne dla zębów. Do soków należy podchodzić ostrożnie (zwłaszcza cytrusowych), warto też wyeliminować z diety najmłodszych wysokosłodzone napoje gazowane, ponieważ powodują one erozję szkliwa. Prostą metodą dbania o zęby jest picie wody od najmłodszych lat. Wypłukuje zalegające jedzenie, oczyszcza szkliwo i dziąsła, normalizuje pH w jamie ustnej, dzięki czemu bakterie nie rozwijają się tak szybko. By zęby były zdrowe, w diecie dziecka trzeba uwzględnić też pełnowartościowe białko.