JAK DBAĆ O ZĘBY?

Stan zębów jest jednym z istotnych czynników decydujących o naszym wyglądzie oraz o zdrowiu całego organizmu. Jak dbać o zęby, aby były zdrowe i służyły nam przez całe nasze życie? Co zrobić, by cieszyć się zdrowym uśmiechem? Zapobieganie próchnicy oraz innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym.

4 (49 kB)
Najważniejszą rolę odgrywa tu codzienna higiena jamy ustnej i uzębienia. Ważne jest również zmniejszenie spożycia produktów zawierających cukier, ponieważ jest on głównym pożywieniem bakterii próchnicotwórczych.

Co zrobić, aby zęby były zdrowe i służyły nam przez całe życie?

 1. Zapobiegać próchnicy:
  • czyszczenie zębów szczoteczką i pastą przez około 3 minuty, dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
  • uzupełnienie mycia zębów o nitkowanie
  • stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz irygatora
  • dbanie o higienę języka, na którym znajduje się część bakterii odpowiedzialnych za powstanie próchnicy
 2. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym minimum dwa razy do roku połączone z higienizacją jamy ustnej:
  • Skaling - zabieg usuwania osadu z zębów za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Polega to na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę.
  • Piaskowanie - Usługa polegająca na usunięciu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata,). Czyszczenie zębów odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia, proszku wraz ze sprężonym powietrzem i wodą, które uderzając w powierzchnie zębów powoduje usunięcie osadu.
  • Fluoryzacja - Lakierowanie zębów: polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Zabieg ten pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do 40%.